Skip to main content

5 rzeczy, które zdominują Twój styl życia

Anna Świątkowska

www.tekstualni.pl

Poprzedni rok był czasem ogromnych zmian – zarówno tych dotyczących całego świata, jak i nas samych, jako ludzi. Wszechobecny stres, pośpiech, zmiany dotyczące trybu pracy, coraz droższe koszty życia oraz ogólna sytuacja na świecie mimowolnie popychają nas w kierunku niektórych zmian.

1. Zadbaj o siebie – wellbeing

Od jakiegoś czasu, a dokładniej od wybuchu pandemii, zauważamy wzrost liczby osób zmagających się z problemami psychicznymi. Nawarstwiające się problemy prowadzą do lęku oraz kłopotów z przeżywanymi emocjami. Przekłada się to między innymi na problemy psychiczne – depresję lub zaburzenia odżywiania. Wiosną wiele osób odczuwa większą chęć do wprowadzania zmian do swojego życia, więc może to odpowiedni okres, by zacząć o siebie bardziej dbać. Warto zacząć od rozgraniczenia czasu spędzonego na rozwoju zawodowym i samorozwoju, podczas którego zadbamy o własny dobrostan psychiczny. Niech wiosna 2023 roku będzie czasem wypoczynku i rozwijania własnych zainteresowań.

2. Więcej czasu spędzonego na świeżym powietrzu

Wiosenna pogoda zachęca do długich spacerów i aktywności – powietrze o tej porze roku ma niezwykły zapach. Tryb pracy, który niespodziewanie zmienił się ze stacjonarnej na zdalną pokazał nam, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa niedogodna pozycja, w której pracujemy. Z coraz większą chęcią zaopatrywaliśmy się w ruchome biurka oraz bieżnie. To tylko udowadnia, jak ważny w naszym życiu jest ruch – zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Zamiast przeglądać wiadomości w telefonie, wybierz się na kilkunastominutowy spacer. Po jakimś czasie stanie się to Twoim nawykiem.

3. Relacje z innymi

Zadbaj o relacje z innymi – nic nie zastąpi kontaktu face to face. Przez niektóre ograniczenia, czasami spotkanie z bliskimi było niemożliwe, jednak obecnie mało rzeczy nas ogranicza, dlatego przypomnij sobie, jaką ogromną przyjemnością jest zobaczenie bliskiej osoby na żywo. Zaproś przyjaciółkę na spacer i czas, w którym rozmawiałybyście przez telefon, poświęć na realne spotkanie.

4. Minimalizm

Inflacja jest jednym z powodów, przez które jesteśmy zmuszeni do oszczędzania. Jednak powszechnym zrobił się też trend, by zaopatrywać się w rzeczy z drugiej ręki, odzież kupować w second-handach, a rzeczy do domu znajdować za pośrednictwem lokalnych grup bądź portali sprzedażowych. Zrozumieliśmy również, że tak naprawdę nie potrzebujemy aż tylu rzeczy dookoła siebie i lepiej skupić się na jakości, niż na ilości.

5. Samorozwój

Ten punkt ściśle wiąże się z pierwszym akapitem, w którym wspominaliśmy o dbaniu o siebie i swoje wnętrze. Obecnie dostęp do treści rozwojowych nie jest trudny – na Instagramie działalność prowadzi wielu psychologów, którzy z chęcią podpowiedzą Ci, jakie drobne zmiany wprowadzone do Twojego życia pozytywnie wpłyną na całokształt. Poświęć kilka minut w ciągu dnia na przeczytanie książki, która Cię interesuje, a nie scrollowanie Facebooka. Szybko zauważysz „dobrą zmianę”.

Które z tych zmian zagościły w Twoim życiu? A może od lat jesteś wyznawczynią minimalizmu? Daj znać!