Skip to main content

5 najchętniej wybieranych ras małych psów do mieszkań w bloku

Redakcja Oh! So You

Jeśli mieszkasz w bloku, a chciałbyś mieć psa – dobrze zastanów się nad wyborem. Weź pod uwagę m.in. charakter, wielkość, potrzeby, długość życia jak również najczęstsze choroby zwierzaka, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć. Musisz także wziąć pod uwagę warunki w jakich mieszkasz oraz Twój styl życia. Pamiętaj, że psa należy wyprowadzać na spacery, więc istotne jest czy mieszkasz na I czy IV piętrze, czy w bloku jest winda, czy też czeka Was chodzenie po schodach.

Jednak najważniejsze jest to, że pies potrzebuje miłości i odpowiedzialnego opiekuna. Nie jest to zabawka dla dzieci czy też dobry prezent dla kogoś. Biorąc do domu zwierzaka, bierzesz za niego pełną odpowiedzialność.

Przybliżymy charakterystykę 5. najpopularniejszych ras małych psów, które będą pasowały do mieszkań w bloku:

1. Maltańczyk

Mały i bardzo towarzyski pies. Szybko przywiązuje się do osób z najbliższego otoczenia. Wymaga dużo miłości i uwagi, nie znosi samotności. Jest bardzo inteligentny i podatny na szkolenia. Wobec obcych bywa nieufny, co wyraża głośnym szczekaniem. Maltańczyk dobrze odnajduje się w towarzystwie dzieci oraz dogaduje się z innymi czworonogami.

Maltańczyk ma średniej długości włosy, które prawie nie wypadają, ale trzeba je regularnie czesać, a w miarę możliwości – zapewnić wizyty u groomera.

Wysokość psa w kłębie: suka: 20-23 cm, pies: 21-25 cm

Długość życia: 12-15 lat

Zdrowie: nie znosi zimna, warto więc zaopatrzyć się w ciepłe ubranka dla pupila. Trzeba pilnować diety Maltańczyka, gdyż łatwo przybiera na wadze. Często choruje mi.in na: raka, choroby serca, zapalenie spojówek, zwichnięcie rzepki, nadwrażliwość zębów i dziąseł.

 

2. Yorkshire terier

Yorkshire terier to jedna częściej wybieranych ras do mieszkań w bloku. To dynamiczny i aktywny pies, ale także uwielbia spędzać czas na kolanach swoich bliskich. Krótko mówiąc – to pieszczoch lubiący zabawę. Bardzo przywiązuje się do opiekunów, ale wobec obcych jest nieufny, dlatego też potrafi na nich głośno szczekać. To prawdziwy pies alarmujący. Yorkshire terier to bardzo bystry i inteligentny piesek dlatego warto, już od szczeniaczka, uczyć go różnych sztuczek.

O włosy yorka należy regularnie dbać i zapewniać mu wizyty u groomera.

Wysokość psa w kłębie: suka: 15-25 cm, pies: 15-25 cm

Długość życia: 12-17 lat

Zdrowie: nie ma podszerstka, więc źle znosi zimno. Najczęstsze choroby to m.in.: kamienie nerkowe, choroby oczu, zwichnięcie rzepki, zwichnięciu stawu łokciowego, łysienie, wady serca, zapaść tchawicy.

 

3. Shih tzu

To niewielki i bardzo towarzyski piesek, dlatego jest to jedna z bardziej popularnych ras wybieranych do mieszkania w bloku. Shih tzu jest bardzo przyjazny zarówno w stosunku do dzieci, jak i innych zwierząt. Bardzo lubi zabawę, zarówno domową jak i podwórkową, pod warunkiem sprzyjających warunków atmosferycznych. Co jest istotne, pies ten jest stosunkowo niehałaśliwy.

 

Wysokość psa w kłębie: suka: 20-25 cm, pies: 22-27 cm

Długość życia: 11-16 lat

Zdrowie: Shih tzu jest raczej odporny na choroby i cieszy się dobrym zdrowiem. Do najczęstszych chorób należą: choroby nerek, oczu oraz zwężenie nozdrzy.

 

4. Mops

Mops to niewielki, bardzo przyjazny, czuły i towarzyski piesek. Idealnie nadaje się do życia w mieszkaniu. Uwielbia towarzystwo dzieci. Jest bardzo inteligentny i rozumie czego się od niego oczekuje. Chociaż potrafi być uparty. To typowy przyjaciel do towarzystwa. Zawsze chce być blisko opiekuna. Ma niewielkie zapotrzebowanie na ruch.

Wysokość psa w kłębie: suka: 25-33 kg, pies: 30-40 kg

Długość życia: 12-15 lat

Zdrowie: krótka kufa powoduje liczne problemy z oddychaniem. Ma skłonności do tycia. Trzeba zadbać więc o jego dietę i wystarczającą ilość aktywności fizycznej. Najczęstsze choroby: infekcje dermatologiczne, problemy z oczami, zaburzenia wzrostu u szczeniaków.

 

5. Cocker spaniel angielski

To nieco większy, ciekawy świata i ufny pies. Jest bardzo energiczny i skory do zabawy. Ma dobrze rozwinięty instynkt łowiecki. Jednakże jeśli zapewni mu się odpowiednią ilość ruchu to także doskonale odnajdzie się w małej przestrzeni mieszkania w bloku. Uwielbia zabawę i lubi spędzać czas z dziećmi.

Cocker spaniel w niektórych sytuacjach potrafi być uparty dlatego, już w pierwszych dniach w naszym domu, powinien poznać co mu wolno, a czego nie.

Wysokość psa w kłębie: suka 38-39 cm, pies 39-41 cm

Długość życia: 12-14 lat

Zdrowie: Cocker spaniel angielski jest odporny i długowieczny. Najczęstsze choroby to: postępująca atrofia siatkówki, choroby nerek oraz dysplazja stawu biodrowego.