Skip to main content

13 powodów, dla których warto ćwiczyć jogę

Angelika Świst

Instagram icon Instagram

Joga – to wywodzący się z Indii rodzaj gimnastyki dla ciała i umysłu. Gdy jest wykonywana poprawnie, przynosi odprężenie psychiczne i fizyczne.

Joga – dlaczego warto ją praktykować?

Od jakiegoś czasu możemy dostrzec na portalach społecznościowych, bilbordach oraz różnych wydarzeniach zajęcia z jogi, warsztaty z jogi, nawet różne wyjazdy „jogowe” organizowane na kilkanaście dni. Joga była od zawsze, ale nie była tak popularna jak teraz. Jakie korzyści płyną z praktykowania jogi? Między innymi poprawa własnego samopoczucia. Każdy z nas – kobiety, mężczyźni oraz dzieci powyżej 6. roku życia, mogą czerpać korzyści z tych ćwiczeń – zarówno duchowe, jak i zdrowotne. Badania dowodzą, że średnia życia osób, które praktykują jogę jest wyższa niż u osób, które w ogóle jej nie ćwiczą lub robią to bardzo sporadycznie.

Jakie są zalety jogi?

1. Redukuje stres – joga poprawia koncentrację i sprawia, że łatwiej o skupienie. Co się z tym wiąże? Nie myślisz o czynnikach, które Cię stresują, a z czasem sam/a zauważysz zwiększanie odporności na stres.
2. Łagodzi złość – ćwiczenia jogi wykonywane regularnie sprawiają, że stajemy się bardziej wyciszeni i żyje się nam łatwiej.
3. Łagodzi niepokój i depresję – w jodze dużą uwagę przykłada się do prawidłowego oddychania. Pomaga to w dużej mierze zwalczyć wewnętrzny niepokój, negatywne myśli oraz odczucia.
4. Poprawia koncentrację – po kliku sesjach zauważysz u siebie dużą poprawę koncentracji i pozwoli to Tobie na efektywne działanie zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
5. Pozwala schudnąć – regularne ćwiczenia przyspieszają metabolizm i zmniejszają apetyt.
6. Poprawia pamięć – joga stymuluje krążenie krwi, zwłaszcza w mózgu, co powoduje obniżenie stresu, ma również wpływ na poprawę pamięci.
8. Wyższa tolerancja na ból – osoby praktykujące jogę mają wyższą tolerancję na ból. Joga w znacznym stopniu zmniejsza lub nawet całkowicie niweluje różne bóle pleców, bóle karku, bóle przewlekłe itp.
9. Wewnętrzny spokój – praktykowanie jogi jest jedynym ze znanych sposobów na szybkie i lepsze osiągnięcie wewnętrznego spokoju.
10. Zwalcza bezsenność – dzięki regularnym ćwiczeniom zapomnisz co to problemy z zasypianiem!
11. Służy kobietom w ciąży – joga w czasie ciąży wpływa świetnie na matkę i dziecko.
12. Zmniejsza bóle miesiączkowe – niektóre ćwiczenia rozciągają i rozluźniają miednicę oraz organy brzuszne łagodząc przy tym bóle miesiączkowe.
13. Poprawia działanie systemu nerwowego – poprawia refleks oraz koordynację ruchową.

Jednak to nie wszystko! Joga jest prostą metodą ćwiczeń, która korzystnie wpływa na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Korzyści wynikających z praktykowania jogi jest znacznie więcej. Jeśli potrzebujesz wyciszenia, uspokojenia się lub męczy Cię natłok myśli, nie możesz się skupić na swojej pracy lub po prostu chcesz spróbować czegoś nowego – korzystaj! W tych czasach mamy ogrom możliwości – każdy znajdzie wariant, który jemu odpowiada najbardziej.

Po jakim czasie mogę zobaczyć efekty jogi?
Pierwsze efekty możemy zaobserwować już po kilku zajęciach, jednak jeśli chodzi o trwałe i głębokie rezultaty – pojawią się one po wielu latach regularnej, prawidłowej praktyki.

Nasuwa się więc pytanie czy warto praktykować jogę? Ja uważam, że tak. Korzyści jest naprawdę bardzo dużo. Jestem pewna, że po kilku zajęciach z doświadczonym instruktorem odkryjesz w sobie „nowe ja”. Powodzenia!