Skip to main content

Jak wykonać perfekcyjne zdjęcie paznokci?

Monika Mielniczuk
Niezalezny ekspert stylizacji paznokci
Załozycielka 4U Exclusive Nail School w Chełmie
Juror Miedzynarodowych Mistrzostw Stylizacji Paznokci
Twórczyni wielozadaniowego preparatu NAIL FIX
Autorka jedynego e-booka „Alergie i uczulenia w stylizacji
paznokci”

4Umonikamielniczuk
Instagram icon monika.mielniczuk.4u

Fotografia jest nieodłącznym elementem branży beauty, stanowi Twoją wizytówkę oraz idealną reklamę. O ile samo cyknięcie fotki nie jest czymś arcytrudnym, to wiedza jak to zrobić sprawia niektórym już mały kłopot. Możesz wykonać przepiękną stylizację, ale koncertowo ją zepsuć właśnie zdjęciem. Na moich szkoleniach od kilku lat na dobre zagościły lekcje nie tylko fotografii, ale marketingu w social mediach. Niejednokrotnie słyszałam: „Monia, to Ty zrób zdjęcie, ja nie umiem” i tu zatrzymam się na dłużej. Fotografowanie to nie umiejętność a wiedza, to nie talent a znajomość kilku zasad i ich przestrzegania.

Co to jest fotografia?

W wielkim skrócie, to rejestracja rzeczywistości przy pomocy światła. Jest uchwyceniem szczegółów i umiejętnym ich wyeksponowaniem, dzięki odpowiednio dobranej oprawie świetlnej. Musimy pamiętać, że bez światła nie ma zdjęcia! Jakie powinno być? Jak najbardziej naturalne, takie by nie przekłamywało kolorów, czyli od 5500-6500 K i 1055-1521 lm. Warto światłem się trochę pobawić, ustawiać go z różnych kierunków, zainwestować w dwa źródła światła, możesz wygospodarować sobie malutki kącik i w nim zrobić miejsce do zdjęć, ustawić światło na stałe. Polecam bardzo proste ćwiczenie: połóż 2-3 tipsy, weź telefon do ręki, a drugą ręką ustawiaj światło, obserwuj jak wpływa ono na fotografowany obiekt, zrób kilka testowych zdjęć, szybko zobaczysz różnicę.

Kiedy już zaprzyjaźnisz się ze światłem kolejnym ważnym aspektem jest tło, które tak naprawdę gra obok światła najważniejszą rolę i decyduje o ogólnym wrażeniu. Znajomość koła barw bardzo Ci się przyda nie tylko podczas zdobienia paznokci, ale i tutaj. O czym musisz pamiętać? Aparat „nie lubi” połysku, co widać na zdj. 1, dlatego wybieraj matowe, satynowe tło. Kolorystyka tła powinna być spójna z całością, np. na zdj. 2 kiepsko będzie wyglądał mistrzowski french na białym tle, tak jak czerwone paznokcie na tle czerwonej sukienki. Dobieraj neutralne, ale spójne z paznokciami tło. Jeżeli chcesz ożywić lekko swoją pracę, możesz wówczas wybrać kolor kontrastowy tła (zdj. 3). To samo tyczy się aranżacji tła, jeżeli wykonałaś paznokcie z kwiatowym zdobieniem, to zrezygnuj z wzorzystej, kwiatowej oprawy (zdj. 4 i 5). Możesz pobawić się w ustawienie dodatkowych przedmiotów do zdjęcia, ale pamiętaj o zachowaniu tonacji kolorystycznej, aby wszystko było spójne i harmonijne.

Oprócz samego tła ważna jest fotografowana dłoń (inna kwestia jest w przypadku wzornika). Dłoń ma być czysta, bez pyłu po piłowaniu (zwłaszcza pod paznokciem) czy pozostałości brokatu przy skórkach, bo akurat klientka chciała efekt lustra czy inny połyskujący Nail Art. Kolejna rzecz skórki i na nich ZERO oliwki czy wszelakiej połyskującej tłustej otoczki – nie ma nic gorszego niż skórki ociekające oliwką. Aparat „nie lubi” połysku, światło odbija się od takich powierzchni i ostrość automatycznie się gubi. Możesz wylać na klientkę nawet 2 litry oliwki, ale po wykonaniu zdjęcia. Jeżeli chcesz by skóra wyglądała idealnie, to poproś klientkę o umycie dłoni, a następnie przemyj skórki cleanerem z oliwką. W przypadku braku wspomnianego produktu daj 3-4 krople oliwki na wacik, a następnie nasącz wacik cleanerem. Uzyskasz w ten sposób wygląd zdrowych skórek, które pięknie będą prezentowały się na zdjęciu.

A co z rozmytym tłem? Możesz je rozmyć w aplikacji lub po prostu oddalić od tła paznokcie i ostrość nastawić na dłoń lub po prostu zbliżyć obiektyw do dłoni, autofokus sam ustawi odpowiednio ostrość.

Pozycja dłoni, to kolejny ważny element Twojego zdjęcia – pierwsza i na pewno już Tobie znana zasada, to „luźno ręka”! Tak, w fotografii nie ma nic gorszego niż napięte jak struna palce lub rozsunięte na boki jak u kurki kokoszki. O ile tipsy czy wzornik możesz ułożyć dowolnie jak tylko fantazja podpowiada, to z dłonią już nie idzie tak łatwo. Jeżeli ciężko jest ustawić dłoń opartą na łokciu, to poproś Panią o położenie jej luźno na stoliku, dużo łatwiej będzie Ci ustawić aparat i tym samym unikniesz drżącej ręki. W internecie znajdziesz mnóstwo grafik ukazujących ułożenie dłoni do zdjęcia, warto poszperać i trochę się zainspirować. Jeżeli klientka ma trzymać jakiś przedmiot w dłoni, niech to będzie trzymanie, a nie ściskanie.

Jak nie układać tipsów idealnie pokazuje zdj.7.

Kiedy już okiełznasz swoją klientkę/modelkę możesz zadbać o kompozycję zdjęcia, to dzięki niej jest ono atrakcyjne i przyciąga uwagę. Ta uwaga skupia się właśnie w mocnym punkcie lub punktach. Jak je wyznaczyć ? Jest kilka zasad, którymi kierujemy się fotografując obiekt. Skupię się na tych najbardziej przydatnych w fotografii paznokci:

Zasada trójpodziału. Podziel zdjęcie na równe części 2 liniami pionowymi i 2 poziomymi, miejsca przecięcia się tych linii to MOCNE punkty, w których powinien znajdować się fotografowany przedmiot. Może zahaczać on o 2 jak i 3 czy 4 punkty.

Podział centralny. Podziel zdjęcie na pół 1 linią pionową i 1 poziomą – otrzymasz 1 mocny punkt. To jest to miejsce, w którym powinien znajdować się Twój obiekt, czyli na samym środku.

Podział po przekątnej. Podobnie jak przy podziale centralnym, ale tym razem prowadzisz linie o przekątnej.

Złoty trójkąt. Polega na podziale prostokątnego kadru przekątną i poprowadzeniu od niej dwóch prostych prostopadłych do pozostałych wierzchołków. Mocne punkty są tam, gdzie małe odcinki są styczne do przekątnej.

Już wiesz jak robić zdjęcia, nie pozostaje Ci nic innego jak szybciutko wziąć telefon do ręki i działać, Otóż STOP! Zanim zaczniesz strzelać piękne fotki weź pod uwagę kilka cennych rad:
• ustawiaj telefon równolegle do fotografowanej powierzchni, zbyt ostry kąt może spowodować zniekształcenie paznokci, pogrubienie lub poszerzenie, może dojść do sytuacji, gdzie zdjęcie będzie bardzo atrakcyjne dla oka, ale połowa zdobienia niestety nie będzie widoczna – przykład zdj. 6. Zdj. 4 ma poprawną kompozycję, ale niestety kąt obiektywu do powierzchni fotografowanej jest niepoprawny i dlatego mamy wrażenie, że fotografia lekko się przechyla, zamiast skupiać się na zdobieniu „szukamy” równowagi;
• nie używaj zoom’u (zawsze możesz po wykonaniu zdjęcia wykadrować go – efekt będzie identyczny), jeżeli już bardzo chcesz, to musisz ustabilizować telefon – zoom nienawidzi żadnych drgań, ani jednego drgania. Robiąc zdjęcie z ręki niestety nie unikniesz tego, potrzebna będzie stabilizacja;
• rób zdjęcie z zapasem, tak by mieć z czego wyciąć i wykadrować, nie ustawiaj za blisko telefonu, oddal go o kilka centymetrów;
• światło ustawiaj zawsze przed obiektywem w kolejności: modelka, światło, obiektyw;
• telefony ostrzą obraz automatycznie, ale potrzebują chwili, dlatego nie cykaj fotek od razu jak szalona. Poczekaj aż aparat wyostrzy widok i dopiero wtedy zrób 2-3 zdjęcia. Zawsze będziesz miała z czego wybrać;
• zdjęcia typu „flat lay” absolutnie wymagają stabilizacji;
• tłem może być wszystko, zaczynając od tła fotograficznego czy kolorowego papieru, aż po spinkę do włosów czy zabawkę syna, np. samochodzik. Nie wyrzucaj drobnych przedmiotów, to one zazwyczaj dodają smaczku zdjęciom, czasami stanowią inspirację na konkretny Nail Art;
Jeżeli chcesz więcej, chcesz wyróżniać się spośród całej masy zdjęć na IG czy fb, chcesz robić profesjonalne zdjęcia, to zostań ze mną jeszcze chwilę.

Gadżety – tak określam dodatkowy sprzęt, dzięki któremu robienie zdjęć staje się niesamowitą frajdą i przyjemnością!

• Obiektyw makro w formie nakładki na telefon pozwoli Ci na idealne zbliżenie, np. skórek czy brokatu połyskującego w lakierze.

• Statyw pozwoli Ci na stabilizację obrazu i idealne wyostrzenie fotografowanego obiektu.

• Pilot widoczny na zdjęciu obok nie jest niezbędny, ale przydaje się podczas fotografowania ze statywu, pamiątkowego zdjęcia z kursantką czy sesji, w której fotografujesz swoje dłonie gdzie byłaś swoją osobistą modelką – klientką.

• Softbox, dodatkowe oświetlenie, które daje Ci światło miękkie i rozproszone, doświetla obiekt i redukuje cienie na zdjęciach. Ustawienie takich softboxów jest łatwe, są regulowane z wysokości i kąta nachylenia, lekkie, dzięki czemu można je łatwo i szybko przestawić.

PERFEKCYJNE ZDJĘCIE

Jak widzisz fotografowanie nie jest takie trudne, wymaga tylko kilku ćwiczeń. Potraktuj to jako dobrą zabawę, a zobaczysz, że Ci się spodoba. Życzę Ci mnóstwa dobrego światła i idealnej stabilizacji.