Skip to main content

Jak prowadzić live’y w branży beauty?

Dawid Pasternak

 

Instagram icon dawidpasternak_com

Live, czyli transmisja na żywo – posiada jedną, kluczową zaletę. Feedback, czyli informacja zwrotna, którą otrzymujesz od swoich odbiorców – jest automatyczna. Są oni obecni na transmisji razem z Tobą. Mają możliwość komentowania na bieżąco tego, co się dzieje i o czym mówisz. Nie musisz czekać, aż Twoi odbiorcy dostrzegą post i umieszczą pod nim komentarze. Co więcej, tym sama możesz na bieżąco odpowiadać na ich komentarze i pytania. Aby takie transmisje na żywo były skuteczną formą edukacji i uświadamiania, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Live’y powinny być przede wszystkim prowadzone regularnie, np. raz w tygodniu. To może być poniedziałek, środa, czy sobota. Nie ma złotej zasady. Często spotykam się ze stwierdzeniem, że w weekend live’ów nie należy robić, ponieważ większość osób ma jakieś plany. Czy to jest prawda? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To w dużej mierze zależy od Twojej grupy docelowej. Przeanalizuj ją i na tej podstawie ustal sobie jeden dzień, w którym będziesz robić takie transmisje na żywo. Pamiętaj, że zainteresowani tematem odbiorcy – nie będą wychodzić z transmisji. Liczba widzów pozwoli Ci ocenić, czy poruszany temat jest interesujący. Z kolei, gdy komunikat będzie zły lub Twoje słownictwo będzie zbyt profesjonalne – widzowie mogą niestety zacząć wychodzić z transmisji.

social media, marketing salonu, budowanie marketinguKolejna kwestia to czas trwania takiego live’a. Nie powinien być oczywiście zbyt długi, ponieważ wiele osób może się wtedy zniechęcić i znudzić. Optymalny czas trwania to od czterdziestu minut do półtorej godziny. Co jednak ważne, powinnaś z wyprzedzeniem poinformować o tym swoich odbiorców. Przekaż informacje zarówno o tym, że taka transmisja się odbędzie, jak i o jej czasie trwania.  Zrób to kilka dni przed, a najlepiej tydzień przed transmisją.

Prowadzenie transmisji na żywo umożliwia także pobieranie maili zapisowych. Jest to szczególnie popularne w przypadku webinarów. Jeśli prowadzisz tego rodzaju transmisje – staraj się pobierać maile. Możesz to zrobić w prosty sposób przez landing page – stronę przeznaczoną do zapisów na webinar. W internecie znajdziesz wiele rozwiązań i wskazówek, jak to robić. Posiadając maile od swoich odbiorców, masz możliwość m.in. informowania ich o zbliżającej się transmisji. Możesz wówczas wysyłać przypomnienie np. dzień przed i 15 minut przed.

Aby Twoje transmisje na żywo były nie tylko skuteczne, ale również docierały do jak największej liczby odbiorców – możesz prowadzić je na dwóch profilach społecznościowych. Niezależnie od tego, czy prowadzisz Instagrama i Facebooka, czy może Instagrama i Tik Toka – możesz bez problemu transmitować na dwóch, różnych mediach.

Kolejną bardzo ważną kwestią, o której osoby działające w beauty często zapominają – jest temat takiej transmisji. Live powinien mieć swój aktualny temat, a Ty powinnaś się go trzymać. Oczywiście, czasem możesz trochę go zmienić i poprowadzić luźniejszą rozmowę ze swoimi widzami, jednak w ten sposób nie powinien wyglądać cały live. Temat transmisji powinnaś umieścić w opisie, by każdy go widział. Doskonale sprawdzają się liczby w tytułach, ponieważ przyciągają uwagę i budzą zainteresowanie. Podam Ci kilka przykładów:

 • 5 sposobów na nawilżenie skóry
 • 7 sposobów na łamliwe paznokcie
 • 3 metody wykonywania makijażu brwi

Pamiętaj, by tych metod nie było 45, 60, czy 100. Najlepiej, by nie było ich więcej niż 10. Tak duże liczby mogą zniechęcać i dawać poczucie, że transmisja będzie długa i nużąca. Coraz częściej stosuje się nagłówki i tematy transmisji przedstawiające nie sposoby, a błędy popełniane przez ludzi – czyli to, czego nie powinni robić. Oczywiście nie zawsze da się skonstruować w taki sposób tytuł, jednak jeśli masz taką możliwość, weź to pod uwagę. Odbiorcy nie przepadają za tym, gdy im się coś narzuca. Przedstawiam Ci przykłady takich tematów:

 • 6 błędów popełnianych podczas mycia włosów
 • 4 najczęstsze błędy popełniane przy makijażu ust
 • 7 błędów, które popełniasz przy pielęgnacji skóry twarzy

Do nazw możesz dodawać również więcej cyfr, bo one zdecydowanie przykuwają uwagę. Podobnie jak konkretne informacje. Z pewnością nie raz spotkałaś się z jakimś nagłówkiem, który był bardzo ogólnikowy i jak się później okazywało – nie miał nic wspólnego z zawartością. Im więcej konkretnych, informacji, tym lepiej dla Twojego odbiorcy. Konkretny termin czy określony efekt – to pożądane informacje, wzbudzające zainteresowanie.

 • Jak schudnąć 5 kg w 30 dni?
 • 3 nawyki, dzięki którym poprawisz kondycję włosów w 15 dni
 • 3 sposoby na efektowny makijaż oka w 10 minut!

Raz na jakiś czas warto również stworzyć tytuł, który nawiązuje do aktualnego sezonu, czy zbliżającego się wydarzenia. Może to być pora roku, święta, czy nawet Dzień Kobiet lub Walentynki. Widząc taki tytuł, Twój odbiorca ma poczucie, że musi to zobaczyć. Musi wejść w Twoją transmisję teraz, bo rozmawiasz o aktualnym temacie, który za kilka dni czy tygodni – nie będzie już ważny. Ta wiedza potrzebna jest mu teraz, a nie w przyszłości.

 • 3 sposoby na przygotowanie włosów na okres jesienno-zimowy
 • 5 metod, dzięki którym unikniesz poparzeń na twarzy po sezonie letnim
 • 4 sposoby na elegancki makijaż walentynkowy

Temat transmisji jest bardzo ważny. To on w dużej mierze decyduje, czy Twój odbiorca, który ma wolny czas – pojawi się. Pamiętaj, że tematyka nie musi być ściśle związana z Twoimi usługami, ale może również krążyć wokół nich. Ważne, by Twój odbiorca był zainteresowany.

Opowiadanie historii klientów. Możesz to robić również na swoich transmisjach. Aby przyniosło to najlepsze rezultaty, po opowiedzeniu historii podaj dowód społeczny. Przekonasz dzięki temu swoich odbiorców, że Twoje słowa są prawdziwe, a efekty usług satysfakcjonujące. Świetnym dowodem społecznym są zdjęcia z rezultatami zabiegów. Najlepiej przed i po wykonaniu usługi. Jeszcze lepszym dowodem społecznym są opinie innych klientów. Twoi odbiorcy będą bardziej ufać byłym klientom niż Tobie. Opinie powinny być łatwo dostępne, a Ty powinnaś się nimi chwalić i je udostępniać.

Niezwykłą skutecznością w branży beauty cieszą się zwroty, takie jak np. 9 na 10 moich klientek decyduje się na zakup moich kosmetyków. 80% ekspertów zaleca stosować określony zabieg raz na 2 miesiące w wieku powyżej 30 lat. To są oczywiście przykłady i mam nadzieję, że wiesz, o co mi chodzi. W dalszej kolejności zaproponuj swoje usługi. Poinformuj o pakiecie, jego promocyjnej cenie i liczbie miejsc, która jest ograniczona. Po zaproponowaniu tego pakietu, czyli rozwiązania – nadchodzi czas, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Możesz zachęcić odbiorców do zadawania pytań i zacząć na nie odpowiadać. Na tym etapie możesz również opowiedzieć o domowych sposobach, alternatywie dla Twojego zabiegu. Oczywiście nie przedstawiaj tego w taki sposób! Przedstaw domowe sposoby i pokaż swoją wiedzę, jednak na samym końcu dodaj, że choć jest to skuteczne, najlepsze rezultaty zapewni profesjonalny zabieg.

social media, marketing salonu, budowanie marketinguJeszcze jednym, bardzo ważnym aspektem – jest dostosowanie transmisji do grupy docelowej. Chodzi tu przede wszystkim o stosowane słownictwo. Choć może się wydawać, że mówienie w określony sposób na transmisji na żywo jest dość trudne – w rzeczywistości wcale tak nie jest! Jeśli przygotujesz się do tej transmisji, nie będziesz miała z tym problemu.

Gdy live się zakończy, nadchodzi czas, by wyciągnąć wnioski. Przeanalizuj całą transmisję. To ważny krok. Zanotuj sobie zarówno skuteczne działania, jak i te, które przyniosły odwrotne efekty. Co zaciekawiło Twoich odbiorców? Co im się spodobało? Kiedy feedback był największy? Dzięki tym wszystkim wnioskom będziesz w stanie lepiej się przygotować do kolejnej transmisji.

Uświadamianie innych to pierwszy krok, który możesz zrobić w celu zdobycia uwagi tzw. osób zimnych, zaliczanych do grona słynnych 60%. Transmisje na żywo są jednym z najskuteczniejszych sposobów, zatem mam nadzieję, że zaczniesz je prowadzić!

Każdy, kto chce rozwijać się w branży beauty ma możliwość uczestnictwa w moim darmowym szkoleniu online zakończonym certyfikatem.