Agnieszka Ciszewska
Jestem stylistką paznokci z 25-letnim doświadczeniem w zawodzie. Prowadzę profil @paznokcie_klasy_bizes na IG, na którym dzielę się swoją miłością do zawodu i doświadczeniem. Uczę inne stylistki, jak zarabiać na swojej pasji oraz jak stworzyć miejsce, z którego nie odchodzą klientki.
Wiem z własnego doświadczenia, że są takie błędy w biznesie stylistki paznokci, które skutecznie blokują jej rozwój. Gdy stylistka nie jest ich świadoma lub nie potrafi sobie z nimi poradzić, to mogą one doprowadzać do niepotrzebnych frustracji i ciągnąć jej biznes w dół.
Omówię więc pięć takich, które moim zdaniem sprawiają kłopot niejednej stylistce. Warto się im przyjrzeć, przeanalizować i jeśli się pojawiają – zrobić wszystko, by je wyeliminować.
Ukończone kursy i zdobyte doświadczenie to Twoje bogactwo. Wiele stylistek ma poczucie, że chwalenie się jest niekulturalne i unikają tego jak ognia. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że jako małe dziewczynki często słyszałyśmy: “Oj.… nieładnie jest się chwalić”. Takie osoby liczą, że klientka doceni skromność i sama zauważy, że paznokcie są lepsze.
To błąd! Umiejętności to wartość. Mów o tym! Pokazuj, czego nowego się nauczyłaś, opowiadaj z pasją o nowych szkoleniach mocno podkreślając wartość dla klientek.
Panie będą wtedy czuły, że dbasz o jakość usług oraz będą świadome korzyści, jakie ta nowa umiejętność im da. Klientki doceniają zmiany na lepsze, zwłaszcza jeśli dotyczy to usługi, z której korzystają. “Ulepszona formuła” ma prawo więcej kosztować, klientki Ci kibicują a Twój biznes pnie się w górę.
Stylistki paznokci to najczęściej samozatrudnione osoby. Wiele z nich nie kontroluje swoich przychodów i wydatków. Wychodzą z założenia, że skoro same dysponują zarabianymi przez siebie pieniędzmi, to przecież wiedzą, ile zarabiają… W tym tygodniu zarobią na ZUS, w następnym na czynsz, a po pracy zrobią zakupy, przecież w portfelu mają gotówkę z utargu.
To błąd! Tylko skrupulatne notowanie każdej zarobionej i wydanej złotówki każdego miesiąca pokaże, w jakiej kondycji finansowej jest Twoja firma.
Gromadź każdą zarobioną kwotę na koncie firmowym i wypłacaj sobie co miesiąc jednakową pensję. Z pensji żyjesz i utrzymujesz swój dom, a pieniądze na koncie firmowym są pieniędzmi firmy, czyli przeznaczasz je wyłącznie na jej wydatki (w tym Twoją pensję) i inwestycje. Dopiero wtedy będziesz wiedziała, czy oraz ile Twój biznes zarabia.
Wiele stylistek pracuje na tzw. “dwa etaty”, bo nie potrafią odmówić klientkom lub szkoda im utraconego zarobku.
To błąd! Niezależnie od powodu, dla którego to robisz, praca bez zasłużonego odpoczynku doprowadzi Cię do wypalenia zawodowego i frustracji. Wyznacz sztywne godziny pracy, wykreśl długopisem dni w kalendarzu, w które nie pracujesz i zaplanuj czas na relaks. Tylko właściwy balans, pozwoli Ci cieszyć się tym co robisz przez lata.
Codzienne przychodzenie do pracy, żeby robić “swoje” to strategia niejednej stylistki. Wystarczy im poczucie, że skoro panie przychodzą, to biznes się kręci.
To błąd! Kiedy stoisz w miejscu, to się cofasz. Praca bez planu w tych czasach to już za mało, by się rozwijać. Wyznacz sobie cel. Rozpisz do niego plan na tydzień, miesiąc i rok (w zależności od celu). Rób to, by osiągać sukcesy.
Planuj na piśmie, analizuj każdy krok i rozliczaj się z postępów. Pamiętaj, żeby trzymać się wyznaczonego celu, natomiast sam plan (w zależności od warunków) zawsze można zmodyfikować. Osiągnęłaś zaplanowany cel? Planuj kolejny! Biznes to ciągły proces.
Znów przytoczę słowa z dzieciństwa: “Nie rób tak, bo co ludzie powiedzą…?” Wiele z nas wciąż przez to zdanie przywiązuje ogromną wagę do tego, co mówią o nas bądź o naszej pracy inni.
To błąd! Wyrzuć ze swojego otoczenia osoby, których opinie są dla Ciebie krzywdzące, i które nie życzą Ci dobrze. One obniżają poczucie Twojej wartości, pozbawiają energii do Twojej ukochanej pracy, a nawet życia. Więc po co Ci takie relacje? Usuń każdą taką osobę z telefonu, zablokuj w mediach społecznościowych i zapomnij o niej. Poproś każdego, kto chce Ci usłyszane “opinie” przekazać, żeby tego nie robił. Skup swoją uwagę i działania na ludziach, którzy Cię szczerze wspierają, a od wszystkiego co pozbawia Cię komfortu – świadomie się odcinaj! Tylko praca w towarzystwie życzliwych Ci ludzi pozwoli na rozwój.